Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Υγραεριο ????

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Δημοσίευσηαπό GIANNIS39 » 15 Σεπ 2008, 16:20

Παιδία, τελευταία νέα!!!
Έκανα αυτό που είχα πει, δηλαδή ανέφερα το πρόβλημα μη ύπαρξης ανεφοδιασμού με υγραέριο κίνησης στην Πελοπόννησο και ιδιαίτερα στη Πάτρα σε σημεία υποβολής παραπόνων των site της SHELL και ΕΚΟ. Στο site της BP HELLAS δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο σημείο παραπόνων.
Το αποτέλεσμα είναι ότι σήμερα το πρωί με πήρα τηλέφωνο ο υπέυθυνος δημοσίων σχέσεων της SHELL και μου είπε, μέσα σε όλα, ότι πρόκειται να λειτουργήσει ένας νέος σταθμός με υγραέριο στην περιοχή της Τρίπολης μέσα στο 2008. Από το 2009 είναι προγραμματισμένο να κατασκευαστούν και άλλοι σταθμοί στην Πελοπόννησο και ιδιαίτερα στην Πάτρα. Η καθηστέρηση οφείλεται στο ότι έχει υποβληθεί αλλά δεν έχει ψηφιστεί ακόμα ο νόμος που προβλέπει το τρόπο λειτουργίας των εν λόγω σταθμών με τα σχετικά μέτρα ασφαλείας. Περιμένουν την τελική ψήφιση για να διαλέξουν τι θα κάνουν. Θα τροποποιήσουν ήδη υπάρχοντες ή θα κατασκευάσουν άλλους καινούργιους, με υγρά καύσιμα μαζί, που θα καλίπτουν τα θεσμικά κείμενα του νόμου.
Βέβαια μου ανέφερε στην αρχή ότι υπήρχε ένας σταθμός (στην λαχαναγορά) ο οποίος έκλεισε πριν από τρία χρόνια λόγω μη ζήτησης του εν λόγω καυσίμου. Και του εξήγησα ότι :
1. Πριν από τρία χρόνια η τιμή της βενζίνης δεν είχε φτάσει σε αυτό το
ύψος και ο κόσμος δεν έψαχνε για εναλλακτική λύση μείωσης του
κόστους μετακίνησης.
2. Εκεί που ήταν δεν το έβρισκαν ούτε οι τουρίστες που παρότι
διέρχονται με αυτοκίνητα (τροχόσπιτα) από το λιμάνι της Πάτρα δεν
βρίσκουν σταθμό με αποτέλεσμα να χρησιμοποιούν αναγκαστικά
βενζίνη.
Οφείλω να πω ότι δεν περίμενα τόσο άμεση ανταπόκριση, έστω και από τη μια εταιρία καθότι σήμερα ήταν η πρώτη εργάσιμη ημέρα από τότε που υπέβαλα το παράπονο και έχω τη διάθεση να δώσω και δημόσια συγχαρητήρια. Ελπίζω να επιλυθεί το πρόβλημα σύντομα και στη περιοχή του κάθε ενδιαφερόμενου.
Αν υπάρχουν άλλα νέα θα σας ενημερώσω!
Άβαταρ μέλους
GIANNIS39
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Σεπ 2008, 19:48
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό star-mkb » 26 Σεπ 2008, 18:15

Αγαπητοί φίλοι,πρόκειται να βάλω το σύστημα σε Mercedes 200 compressor και θέλω την γνώμη σας αν πράγματι είναι τα πράγματα τόσο θετικά και απλά,όπως μου τα είπαν(στην Gas THEODOROU).
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
star-mkb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 20:46
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό HP » 26 Σεπ 2008, 18:44

Gas THEODOROU).
Αυτός μου έβαλε στο τσερ'οκυ 3,7 εδω και 1,5 χρόνο, κανενα πρόβλημα.
+100000000000000 επαγγελματίας στην δουλειά του.
HP
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2007, 13:13

Δημοσίευσηαπό star-mkb » 26 Σεπ 2008, 22:30

Φίλε HP σ'ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
star-mkb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 20:46
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Goran » 11 Μαρ 2009, 11:05

Hello everyone from Serbia.
I would like to spend my summer vacation on Zante island, so i would like to know if there is autogas stations in Patra, Rio or somewhere nearby.

Thanks
Άβαταρ μέλους
Goran
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009, 10:39
Τοποθεσία: Belgrade

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 11 Μαρ 2009, 14:27

Goran έγραψε:Hello everyone from Serbia.
I would like to spend my summer vacation on Zante island, so i would like to know if there is autogas stations in Patra, Rio or somewhere nearby.

Thanks


hello Goran.....

As far as I know there is no autogas station in the areas you want....
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

υγραεριοκινηση

Δημοσίευσηαπό marousiotis » 11 Μαρ 2009, 16:12

Σε αλλο φορουμ εχω δει οτι αν γινει μετατροπη υγραριοκινησης, πρεπει να περνα το αυτοκινητο ΚΤΕΟ καθε 6 μηνες. Ισχυει αυτο?
Άβαταρ μέλους
marousiotis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 22:21
Τοποθεσία: Μαρουσι

Re: υγραεριοκινηση

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 11 Μαρ 2009, 16:14

marousiotis έγραψε:Σε αλλο φορουμ εχω δει οτι αν γινει μετατροπη υγραριοκινησης, πρεπει να περνα το αυτοκινητο ΚΤΕΟ καθε 6 μηνες. Ισχυει αυτο?


οχι....
περναει μονο την πρωτη φορα απο δημοσιο ΚΤΕΟ και μονο απο το ειδικο συνεργειο του ΚΤΕΟ που ειδικευειετε στο υγραεριο και μετα περνας κανονικα ΚΤΕΟ οπως οριζει ο νομος !
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό marousiotis » 18 Μαρ 2009, 08:35

Ενα καθυστεριμενο ευχαριστω στον φιλο για την απαντηση του.
Ελεγχος μονο σε δημοσιο ΚΤΕΟ?
Άβαταρ μέλους
marousiotis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 22:21
Τοποθεσία: Μαρουσι

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 18 Μαρ 2009, 12:38

marousiotis έγραψε:Ενα καθυστεριμενο ευχαριστω στον φιλο για την απαντηση του.
Ελεγχος μονο σε δημοσιο ΚΤΕΟ?


ελεγχος σε οποιοδηποτε ΚΤΕΟ μετα !
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό GIANNIS39 » 23 Ιαν 2011, 22:21

Παιδια, τα τελευταια νεα που εμαθα σχετικα με το υγραεριο στη περιοχη της πατρας ειναι οτι εχει ανοιξει ενα συνεργειο στη παραλιακη οδο στο υψος του ποταμιου Γλαυκου. νομιζω οτι ειναι αυτο που κανει σερβις σε αυτοκινητα mazda, δεν ειμαι συγουρος. Και στο δρομο του Γλαυκου, διπλα στο ποταμι, ανοιγει ενα επισημο πρατηριο εξηπηρετησης με υγραεριο κινησης. Τοσο καιρο υπηρχαν 1-2 ανεπισημα (παρανομα) που βολευονταν απο γνωστο του γνωστου για αυτο το λογο και δεν υπηρχε επισημη διμοσιευση της υπαρξης του.
Ενα αλλο θεμα που θα ηθελα να θυξω ειναι αυτο σε καποια σχολια - παραπονα που υπαρχουν για τη καταστροφη του κινητηρα απο το υγραεριο (καψημο βαλβιδων). Αυτο γινεται γιατι το αεριο υγραεριοκινησης λεγεται lpg (lube Petrogas) δηλαδη υγραεριο με λυπαντικο μαζι για να λυπαινει τις βαλβιδες κατα τη χρηση του. Μερικοι σταθμοι ανεφοδιασμου ομως, ειδικα οι παρανομοι (θελω να ελπιζω) σε εξυπηρετουν με σκετο pg, χωρις λυπαντικο δηλαδη, για αλλες χρησεις. με αποτελεσμα να καιγονται οι βαλβιδες του κινητηρα και μαλιστα σε συντομο χρονικο0 διαστημα. Η απαντηση σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι η τοποθετηση ενος δοχειο λυπαντικου μεσα στο χωρο του κινητηρα, οπου το γεμιζεις ο ιδιος οταν τελειωνει και ειναι ρυθμισμενο να παρεχει την απαιτουμενη ποσοτητα στο αεριο πριν μπει στο κινητηρα. Αυτο εχει ως αποτελεσμα την λυπανση των βαλβιδων ακομα και αμα χρησιμοιποιησεις pg χωρις να υπαρξει προβλημα.
Οσον αφορα τις τιμες για τοποθετηση και τη τιμη του lpg, τα διαφορα συνεργεια ζητουν το αναλογο αντιτιμο αναλογα με το κινητηρα που διαθετη αμαξι του καθε ενδιαφερομενου και φυσικα το τι ειδους και χωρητικοτητας δεξαμενη θα τοποθετησετε. Σημερα εχουμε φτασει να μηλαμε για γενειες συστηματων τροποποιησης, η πιο καινουργια ειναι η 4ης γενιας με τις αναλογες τιμες. Η αναμονη για τη τοποθετηση διαφερει απο συνεργειο σε συνεργειο, εχει ακουστει ακομα και ενας μηνας που οσο περισσοτεροι θα ξεκινησουν να τοποθετουν τη τροποποιηση στα αμαξια τους τοσο πιο πολυ θα αυξανεται λογικα και ο χρονος αναμονης. Ειναι λογικο επακολουθο αλλωστε. Οσον αφορα τη τιμη ανα λιτρο... με την ανοδο που υπαρχει στα καυσιμα σημερα, θα παρει και αυτο την αναλογη ανοδο. Απο οσο εχω υποψην μου, σημερα κιμαινεται γυρω στα 0,68/λιτρο. Ελπιζω να μη πιασει το συνηθησμενο δεμονιο του ελληνα και χαριν της εκμεταλευσης της αναγκης των υπολοιπων να ανεβασουν τη τιμη του στο 1 ευρω. Αν και το φοβαμαι, να πω την αληθεια. Παρολα αυτα ομως εξακουληθει να ειναι ενα ασφαλες καυσιμο, πιο ασφαλες απο την ιδια τη βενζινη, απο οσο λενε και επισης με πολυ λιγοτερες φθορες στο κινητηρα.
Ενα αλλο θεμα σχετικο ειναι οτι με την υπαρχουσα κριση, πολλες αυτοκινητοβιομηχανιες, απο αυτο το χρονο, εισαγουν αυτοκινητα με αυτη τη δυνατοτητα ή αναλαμβανουν να το τοποθετησουν αυτες (ως κιτ βελτιωσης) ή ακομα και να διαλαλουν οτι δεν προκειτε να χασουμε την εγγυηση μας στα καινουργια μοντελα, αμα αποφασησουμε να κανουμε τη τροποποιηση. Ειναι σιγουρο παντως οτι θα αλλαξουν αρκετα πραγματα πανω σε αυτο το θεμα μεσα στο χρονο και στα επομενα που ερχονται.
Ελπιζω να ειμουν ενημερωτικος στους φιλους μου, με το να μοιραζομαι αυτα που εχω υποψιν μου. Αν καποιος φιλος εχει αντιθετη γνωμη απο αυτα που λεω ή να προσθεσει κατι, θα ημουν ευτυχης να το διατυπωσει εδω μεσα. Μια ενημερωση μεταξη των χρηστων ή των ενδιαφερομενων πιστευω οτι ειναι πολυ καλλητερη σπο μια επισημη ενημερωση μιας εταιριας τοποθετησης συστηματων ή πωλησης αυτοκινητων που σκοπος της ειναι η προοθηση του προιοντος που διαθετουν κανοντας γνωστα καποια απο τα πραγματα που ισχυουν. Φυσικα δεν λενε ψεματα! Απλα δεν λενε ολη την αληθεια. Αποσιωπουν τις λεπτομερειες που δεν τους συμφερει να μαθευτουν.
Άβαταρ μέλους
GIANNIS39
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Σεπ 2008, 19:48
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 26 Ιαν 2011, 13:19

GIANNIS39 έγραψε:... το αεριο υγραεριοκινησης λεγεται lpg (lube Petrogas) δηλαδη υγραεριο με λυπαντικο μαζι για να λυπαινει τις βαλβιδες κατα τη χρηση του.


Liquefied petroleum gas (also called LPG, GPL, LP Gas, or autogas)

http://en.wikipedia.org/wiki/Liquefied_petroleum_gas
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες

cron